Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Regulamentul CE 1896/2006 - somatia de plata europeana
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Regulamentul CE 1896/2006 - somatia de plata europeana

Buna ziua.
va rog a ma ajutati cu un model "completat" al anexei nr.1 al acestui regulament. Am citit regulamentul precum si indiciile de completarea a cestuui model dar nu prea inteleg. Codurile unde se insereaza? Codurile care nu corespund cu starea mea faptica se pot sterge?
De exemplu, am solicitat emiterea somatiei de plata pentru neachitarea unei facturi emise in baza unui contract de vanzare-cumparare. Codul este 01, unde il completez? sau sterg din cerere celelalte coduri?

Multumesc.
Oana
Buna Oana,

Dat fiind faptul ca traducerea in limba romana a Regulamentului CE 1896/2006 este tradus intr-un format doc. pe pagina Ministerului Justitiei si face greoaie completarea anexelor, indicat ar fi sa cauti acest act normativ intr-o alta limba (engleza, spaniola, etc.) pe pagina: [ link extern ] .
Astfel, avand posibilitatea sa vezi in format pdf. anexele iti va fi mult mai usor sa vezi ce casute ale anexei trebuiesc completate. In plus, somatia trebuie completata folosind formularul redactat in limba tarii in care se va judeca procesul.
Sper sa te fi ajutat, chiar daca am vazut tarziu mesajul tau.
Un cordial salut,

Constantin Radu Calugaru
daca ati reusit sa completati formularul de somatie europeana . va rog mult sa mi transmiteti si mie cum l-ati completat. ma tot uit pe formular si nu stiu care casute trebuie completate. cum, ati depus cererea in format electronic sau scris?trebuie tradus si in limba cetateanului strain?
multumesc mult mi-ati fi de mare ajutor.
Gasiti aici un formular in limba romana , cu explicatii
[ link extern ]